A szerző a HVG brüsszeli tudósítója
A tények és a médiafolyamból a fejekben lerakódó részletek általában jó, ha köszönőviszonyban vannak egymással. Vajon mi rögzült a brüsszeli buborékban élőkben a Magyarországot övező felfokozott figyelemből?
„Mi a fene történik nálatok, Magyarországon? Mégis, mit csinálnak Orbánék?” – érdeklődtek elkerekedett szemmel a magyar kollégáktól a többi tagállamból érkezett eurokraták Brüsszel-szerte a januári évkezdés utáni napokban. Már önmagában a kérdés is szokatlan egy olyan környezetben, ahol a tagállami identitás és politika feszegetése még a szexuális orientáció felhánytorgatásánál is nagyobb tabunak számít. “Korábban talán csak egyszer hallottam tagállami politikára vonatkozó kritikus megjegyzést a Berlaymont falai között – mondta nekem a minap egy magyar bizottsági dolgozó –, amikor az előző görög miniszterelnök tavaly bedobta a népszavazás ötletét az újabb megszorító csomagról.” Ezért volt különösen meglepő az a nyíltság, ahogy a ’magyar ügyek’ szóba kerültek.
Az unió vonzáskörzetében tevékenykedő európai polgárokkal hazánkról beszélgetve kiderül, hogy kevésbé magukon a lépéseken, sokkal inkább azok mikéntjén lepődtek meg. EU-szerte több államban is akad(t) ugyanis miópiában szenvedő nacionalista vezetés, a közösségi integrációt elutasító elnök, a médiapluralizmus és a hatalmi ágak szétválasztását minimum sajátosan értelmező volt elnök, a statisztikákat meghamisító kormány, a szélsőjobboldali eszmék terjedését aduászként rendszeresen előrántó kormányfő, hogy csak néhány rossz beidegződést említsünk.
Mindezt figyelembe véve, az Orbán-kormány egyes intézkedései külön-külön nem lépnék át az EU, az Európa Tanács, az EBESZ és más nemzetközi szervezetek ingerküszöbét. Ezt a kormány képviselői is gyakran hangoztatják Brüsszelben, az ismert gyermeki érvelést hozva fel, mely szerint „ha a Pistinek lehet, akkor nekem miért nem?”. Pedig éppen a Fidesz „eltúlzott kritikák áldozatai vagyunk” megközelítése az, amely egyebek mellett tovább pumpálja a világsajtóban a magyar lufit.
Másokat azért lepték meg az újonnan csatlakozó tagállamok között nemrég még az élbolyban felbukkanó (de semmiképpen sem a sereghajtók és a legkorruptabbak közt kullogó) országunkkal kapcsolatos médiabeszámolók, mert a magyarokat általában felvilágosult, jól dolgozó, barátságos és nyelveket beszélő embereknek ismerik Brüsszelben. „Az új alkotmányról és a médiatörvényről olvasottak sehogy sem férnek meg az országról bennem kialakult képpel” – részletezte meglátásait egy uniós ügynökségnél dolgozó svéd kollegina.
A brüsszeli európaiakkal beszélgetve az mindenesetre világosan látszik: kontraproduktív a magyar kormányzati kommunikáció azon igyekezete, hogy minden, az alkotmány, a sarkalatos törvények és általában a demokrácia lábbal tiprását felhozó vádra izomból és „tárgyilagosan” reagáljanak. Az újabb és újabb ügyek sűrű felbukkanása miatt ugyanis a felületes európai médiafogyasztó – amilyen a polgárok túlnyomó többsége – emlékezetében mindössze néhány kulcsszó marad meg a szócsatákból. A közös pont mindenképp a túl nagy hatalomhoz jutott magyar kormány, amely elvesztette józan ítélőképességét.
A sok „farkaskiáltás” nyomán ezt tetézi, hogy többek fejében erősen összemosódik a Fidesz a Jobbikkal, illetve számos beszélgetőtársam a meglévőnél is fenyegetőbb szélsőjobboldali veszélyt vélt felfedezni Magyarországon. Ennél is nagyobb gond a Fideszre nézve, hogy a nemzeti büszkeségre alapozott „majd mi megmutatjuk!” attitűdből fakadóan sokan szélsőjobboldaliként kezdik látni a magyar kormányt. „A Fidesz és Jobbik olyan, mint két szerető, akik kéjből gyűlölik az EU-t. A legszomorúbb pedig az, hogy ez működni látszik” – összegezte véleményét a két párt civakodása kapcsán egy Magyarországot csak a sajtóból ismerő vallon polgártársunk.
Van olyan is, aki csak azért nem akad fenn az Orbán-kormány lépésein, mert, mint mondja, semmi nem változott, csak a tálalás romlott. Ugyanaz folytatódik: szisztematikus korrupció, apátiában lévő társadalom, befolyás és hatalom nélküli női polgárság, diszkrimináció és populista epekedés. “Orbánék nem változtatottak ezeken, egyszerűen saját szolgálatukba állították mindezt.” – összegzi keserűségét a brüsszeli dán szakember.
Azért olyan is van, aki túlzónak látja a média által sugallt képet. Egy, a puritán Hollandiában felnőtt, Magyarországon is élt polgártársunk szerint a szocializmus hagyatékaként továbbra is első számú nemzeti sport az adózás elkerülése, és a társadalom működésének szerves része a minden szinten tapasztalható korrupció és mutyi. Szerinte nem igaz, hogy Orbán diktatúrát építene, ami azonban nem szolgál mentségként nepotizmusára, és arra, hogy semmit sem változtat az előző kormányok rossz beidegződésein.
Utolsó kommentek